+48 503 172 876 info@5x7.eu

warsztaty

CYJANOTYPIA

Organizujemy warsztaty cyjanotypii, jednej z najbardziej charakterystycznych historycznych technik fotograficznych, które są świetną zabawą i wstępem do poznania fotografii analogowej. Cyjanotypia ma najmniejszą czułość na światło ze stosowanych przez nas technik tradycyjnych, dlatego możliwe jest przeprowadzenie zajęć bez ciemni fotograficznej lub nawet w plenerze po wcześniejszych ustaleniach.

 

Warsztaty są przeznaczone zarówno dla dzieci jak i dorosłych i polegają na omówieniu techniki oraz na samodzielnym pokrywaniu papieru substancją światłoczułą, a następnie tworzeniu własnych kompozycji (luksografii i fotogramów) lub tworzenie odbitek przy pomocy negatywów foliowych. Aby naświetlić papier wystawiamy go na słońce lub inne źródło promieniowania UV.

Technikę można stosować na papierze, a także na innych podłożach, jak drewno czy szkło, ale praca z nimi wymaga odrobinę wprawy.

Historia Cyjanotypii

 

Za twórcę cyjanotypii uważa się Sir Johna Fredericka Williama Herschela, który w 1842 roku opisał tę metodę w jednej ze swoich książek. Pierwszą książkę całkowicie wykonaną tą techniką (teksty i obrazy) wydała w 1843 roku Anna Atkins, która na papierze światłoczułym układała liście i kwiaty, tworząc w ten sposób ponad 400 fotografii zebranych w 12 tomach. Jeszcze w latach 90-tych XX wieku cyjanotypia była używana przez architektów i inżynierów do wykonywania kopii rysunków technicznych (tzw. blueprint). Do dnia dzisiejszego przetrwały oryginalne odbitki cyjanotypowe z 1843 roku.

Program warsztatów

  • omówienie techniki fotograficznej
  • przygotowanie papieru do naświetlania
  • tworzenie luksografii
  • naświetlanie i płukanie odbitek
  • praca z negatywami z błony i foliowymi
  • tonowanie na różne kolory

nie jest potrzebna ciemnia fotograficzna

Organizacja warsztatów

Warsztaty organizujemy samodzielnie, zapraszamy również do współpracy firmy, instytucje,  galerie, szkoły, ośrodki edukacji i kultury.